
A Svd Kirlysg (Konungariket Sverige svdl) Skandinviban, szak-Eurpban tallhat. Nyugaton Norvgia, szakkeletenFinnorszg, dlkeleten a Skagerrak- s a Kattegat-szoros, keletrl pedig a Balti-tenger s a Botteni-bl hatrolja. Mivel alacsony a npsrsg, a svd tj a nyugalmrl, nagy erdirl s hegyes vadonjairl ismert.

Domborzat
Svdorszg fldrajzilag a Skandinv-flszigethez tartoz llam, nyugatrl s szakrl Norvgia, keletrl Finnorszg hatrolja, s tengeri hatrokat oszt dlrl Dnival.
Az orszg 450 000 km²-en terl el.
A legnagyobb svd sziget Gotland (fvrosa Visby), amely npszer dlsi clpont. (A Balti-tenger msik nagy szigete Åland, amelynek hivatalos nyelve svd, s lakossgt nagy rszbensvdek teszik ki, mgis Finnorszghoz tartozik.)
Svdorszg nyugati vidkein a Skandinv-hegysg nev magashegysg fut vgig, melynek legmagasabb pontja a Kiruna kzelben tallhat, 2104 m magassg Kebnekaise. A magashegysg lehetsget nyjt a tli sportok kedvelinek selsre.
Svdorszgot hrom nagy vidkre osztjk, melyek 25 tjegysgre (n. landskap) bomlanak a kvetkezk szerint:
-
Gtaland vidknek tjegysgei: Skåne, Blekinge, Halland, Småland, Vstergtland, stergtland, Bohusln, Dalsland, land,Gotland;
-
Svealand vidknek tjegysgei: Sdermanland, Nrke, Vrmland, Vstmanland, Uppland, Dalarna;
-
Norrland vidknek tjegysgei: Gstrikland, Hlsingland, Hrjedalen, Medelpad, Jmtland, Ångermanland, Vsterbotten, Lappland, Norrbotten.

Tarfala
Vzrajz
Svdorszg hrom legnagyobb tava a Vnern, a Vttern s a Mlaren tavak. A Skandinv-hegysgbl ered folyk rvidek, nagy essk miatt jelents vzerkszlettel rendelkeznek.
ghajlat
szaki fekvse ellenre Svdorszg legnagyobb rszn mrskelt ghajlat uralkodik, a Golf-ramlat ltal hozott melegnek ksznheten. Dl-Svdorszgban a lombhullat fk, mg szakon a fenyk dominlnak. Svdorszg legszakibb, sarkkrn tlra nyl rszn az v tli szakaszban nem kel fel a nap, mg nyron 24 rs napsts jellemzi ezeket az szaki vidkeket. Itt szubarktikus ghajlat, ftlan hegyek a jellemzek. A januri kzphmrsklet 0 C-tl (Skånes a nyugati part) -16 C-ig (egyes szaknyugati vlgyek) terjed. Jliusban +16-18 C az tlaghmrsklet dlen, mg a kopr hegyekben +10 C alatt lehet. A legszakibb vros Kiruna.
A tl a tenger mrskl hatsra nem tl hideg (a januri kzphmrsklet: -1 s -4 C kztti), a nyr hvs, de a parti svban idnknt flledt is lehet (a jliusi kzphmrsklet 17-19 C). Az vi tlagos csapadk 600–800 mm, nyr vgi, sz eleji maximummal s tavaszi minimummal. A napfnytartam bsges (vi 1800-2000 ra), a htakars napok szma 40-100. A vegetcis idszak hossza a legtbb mrskelt vi kultrnvny termesztshez elegend.
Svdorszg szaki rszt a sarkkri tundra ghajlat jellemzi (hossz, hideg tl, rvid nyr). A Skandinv-hegysgtl keletre, akontinentlis ghajlatot mrskeli a Balti-tenger (hvs nyr, enyhe tl). Dlnyugaton mr az ceni ghajlat jellemzi figyelhetk meg.

Trtnelem
Svdorszg nll trtnelme a kalmari unibl trtn 1523-as kivlssal kezddtt.
A svd nagyhatalom idszaka XII. Kroly uralkodsnak idejre tehet, amikor is az egsz balti trsg svd fennhatsg al tartozott, belertve nhny szaknmet tartomnyt is.
A nagyhatalmi idszaknak a XII. Kroly uralma alatti hbork kudarcai vetettek vget. A fiatal kirly legnagyobb ellenfele a Nagy Pter cr ltal vezetett Orosz Birodalom volt, amely ellen a trkkkel szvetkezett. k azonban ksbb az ellenfeleiv vltak.
A napleoni hbork megkmltk Svdorszgot. Az szaki kirlysg nem nyjtott segtsget Napleonnak, gy a gyztes hatalmak kvzi-szvetsgesknt kezeltk a bcsi konferencin, ahol elhatroztk, hogy a gyzedelmes Oroszorszgnak adjk a finn terleteket, Svdorszg krptlsul megkapta Norvgit.
A kt vilghborban Svdorszg katonailag fggetlen llamknt vett rszt, azonban minden hadvisel flnek exportlt vasrcet.
Vrosok

Gteborg

Malm

Uppsala

Helsingborg

Stockholm


Forrs:Wikipedia
By:Bade
|